Psí plemena – Bullmastif

bulmastif-a-klacekBullmastif byl vyšlechtěn ve Velké Británii ve druhé polovině 19. století z anglického mastifa a buldoka. Tento pes byl využíván jako strážce pána, jeho domu a majetku. Pomáhal myslivcům a lesníkům při ochraně lesa a zvěře. Dokázal pronásledovat pytláky a udržet je na místě až do příchodu lesníků. Jako plemeno byl uznán až v roce 1924. Dnešní bullmastif je využíván spíše jako společník a hlídač rodiny.

Dokáže prolenošit na gauči celé hodiny, stejně tak dobře zvládá dlouhé procházky v přírodě. Hlídací schopnosti si bullmastif udržel do součastnosti. Je to větší mohutný pes, vyzařující sebevědomí a sílu.

CHARAKTERISTIKA

1) Zařazení
Tento pes se řadí dle FCI do druhé skupiny – Pinčové a knírači, molossoidní, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena.

2) Vzhled
Bullmastif patří mezi molosy, má typickou buldočí hlavu, převislé kratší uši, kůže je mezi a nad očima mírně svraštělá, jeho horní pysky jsou také převislé a nos je blízko očím. Ocas je u kořene silnější, dále se zužuje. Krk je svalnatý a silný. Hřbet je rovný s mohutným hrudníkem. Přední končetiny jsou silné, pes zaujímá rovný, podsaditý postoj. Tlapy jsou zaoblené a mají černé drápy a polštářky.

3) Velikost
V kohoutku: fena 61 až 66 cm, pes  63,5 až 68,5 cm
Hmotnost: fena 41 až 50 kg,  pes 50 až 59 kg.


Bullmastif - zdroj - /cs.wikipedia.org 4) Srst a barva
Má krátkou a tvrdou srst, o kterou není nutná speciální péče. Stačí jednou týdně vykartáčovat. Barevná škála srsti bullmastifa se pohybuje od světle plavé přes červenou až po tmavě žíhanou. Bílá barva je přípustná pouze na hrudi. Čenichová partie je černá.

5) Povaha
Bullmastif je smělý, energický a vytrvalý pes. I přes svou těžkou váhu dokáže bullmastif vyrazit z místa s velkou razancí. Kvalitně krmený pes si ukládá v podkoží tuk, který ho chrání proti chladu. Proto se rád vydá na dlouhou procházku za každého počasí. Při letních vysokých teplotách polehává raději ve stínu a jeho aktivita stoupá až ve večerních hodinách. Bullmastif má klidnou a vyrovnanou povahu, miluje děti i ostatní zvířata. Jeho majitel by neměl při jeho výchově a výcviku nikdy použít násilí, na hrubé zacházení je bullmastif velmi citlivý. Někdy je potřeba projevit více trpělivosti při výcviku a neměli bychom od bullmastifa očekávat bezhlavou poslušnost.

6) Věk a zdraví
štěně bullmastifa - cs.wikipedia.org
Bullmastif se dožívá 10 až 12 let, starého psa bychom měli šetřit a neklást na něj již takové nároky.
Je to velmi odolný pes, který téměř jakokouliv bolest nedává znát. Díky podkožnímu tuku může být bullmastif celoročně držen venku, v Česku však v zateplené boudě.
Bullmastif patří k plemenům u kterých by se měla kontrolovat dysplazie kyčelních kloubů. Pozornost by se měla věnovat i očím bullmastifa, který má na obličeji volnější kůži. Jedná se o onemocnění víček entropium a ektropium, což je vchlípené oční víčko (entropium) nebo vychlípené oční víčko (ektropium). Korekce víček se provádí operativně a to již u mladých jedinců. Většinou se jedná o vrozený defekt, ale může to být i následek úrazu. Operativně v plné narkóze se odstraní nadbytečná kůže.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Napište nám do komentářů pod článkem, jaké máte zkušenosti nebo zážitky se svým psím kamarádem.

AKPC_IDS += „638,“;

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..