Léto je v plném proudu, i když letos se zatím ještě pořádně nestačilo projevit. Mnozí z nás vyjedou za teplým počasím do zahraničí k moři, jiní zůstanou v tuzemsku a navštěvují památky nebo si třeba zvelebují svou chaloupku. V mnohých případech nás doprovází náš věrný kamarád pes. Ale jak se psi vyrovnávájí s vysokými teplotami, šplhajícími na slunci někdy až ke 40 stupňům Celsia? Jsou také tak nadšeni z možnosti natáhnout se na pláži pod slunečník nebo se opékat na sluníčku jako my lidé? Jaké to je pro psy trávit půl dne ve vyhřátém autě na cestě za památkami? Co by nám řekli naši pejsci, kdyby uměli mluvit?
Pes nemá potní žlázy po celém těle jako my lidé, proto se s vysokými teplotami vyrovnává mnohem hůř než my. Čeho bychom se tedy měli vyvarovat? Pokud musíme při vysokých teplotách se psem ven, nikdy bychom neměli zapomenout vzít s sebou dostatek tekutin jak pro sebe, tak pro psa. Doporučujeme vyhýbat se dlouhé chůzi na přímém slunci a nejlépe vyhledávat stín alejí a parků.
Vyhřáté auto je pro psa velmi nebezpečné. V uzavřeném autě zaparkovaném na přímém slunci můžeme naměřit i přes 60 stupňů Celsia. Je to pro psa (i malé dítě!) smrtelná past, ze které se nemůže sám dostat. Stačí krátká chvíle, a pes je v ohrožení života.
Při delším cestování autem děláme časté přestávky, auto zaparkujeme ve stínu a vyvětráme. Během dopoledne si uděláme přestávku na oběd a psa vezmeme s sebou do restaurace. Po ujištění, že je pes vychovaný a čistý nám jistě chápající personál dovolí vzít psa dovnitř do podniku. Nezapomeneme psa napojit čerstvou vodou – pozor nedávejte mu nikdy příliš studenou vodu!
Horká asfaltová silnice může psovi vážně poranit tlapky. Dlouhý pochod na horkém asfaltu poškodí psovi polštářky, ty pak mohou začít krvácet. Do ranek se dostanou nečistoty a tlapy se zanítí, což je pro psa velmi bolestivé. Přilepený asfalt na tlapkách není nic příjemného, pes si je snaží jazykem očistit a přitom se tlamou do jeho organismu dostávají jedy z asfaltu. Po příchodu domů proto tlapky psovi opláchněte a natřete vhodným krémem.
Běhání vedle kola a jiné sporty jsou za horkých letních dní pro psa nebezpečné. Psův organismus se rychleji přehřeje a unaví. Sportování proto raději přesuneme na brzké ranní, nebo pozdější večerní hodiny, kdy je svěží a příjemný vzduch jak pro nás, tak pro psa.
Dlouhé procházky městem v horkém létě také nejsou pro psa příliž vhodné, slunce rozehřeje chodníky i zdi domů a ty teplotu vzduchu ještě více zvyšují. Psovi se špatně dýchá a je skleslý, takovou procházku si proto vůbec neužije. Mnohem spokojenější proto budete vy i váš pes na procházce v lese nebo lesoparku. Nezapomeňte si s sebou vzít do láhve vodu pro vás i pro vašeho psa.
Skok do rybníka je jistě příjemným osvěžením jak pro lidi, tak pro psy. Ale pozor, i psovi hrozí kolaps organismu, pokud skočí do studené vody uhřátý. Proto pouštějte svého psa do vody pomalu, aby se mohl zchladit postupně. Také pozor na přírodní vodní plochy, v horkých dnech se ve vodě často objevují sinice a jiné nebezpečné látky.
Pitný režim je důležité dodržovat za každého počasí, ale v těchto horkých dnech jako jsou prázdniny je to nanejvýš důležité. Pes se neumí napít do zásoby a tak je lepší častější krátké napití, než jej nechat vypít celý rybník najednou a pak aby musel několik hodin žíznit.
Setkali jste se s krutostí některých majitelů psů, kteří své pejsky nechají zavřené několik hodin v autě, či se ženou na kole a nedbají na to, zda jim jejich pes stačí? Napište nám o svých zkušenostech s necitlivými majiteli psů do komentářů pod článkem.