Občas mi to připadá, že snad jen málokterý běžný pes co potkávám na ulicích poslouchá své majitele. Někdy je to nedostatkem snahy a leností majitelů psů, jindy zase neznalostí postupů, jak snadno lze psa vychovat. Nejhorší skupinou majitelů psů jsou ti, kterým je vše jedno a vůbec jim nevadí, když jejich psi skáčou po jiných psech či dokonce lidech. Patříte-li mezi zodpovědné majitele psů a máte zájem se naučit je ovládat, čtěte dál.
Zásady pro snadné zvládání psů:
princip pozitivní motivace: Neučte psa co nemá dělat a netrestejte jej za chyby. Učte psa co chcete aby dělal a za to jej odměňujte!
nekřičte na psa: To že křik nic nevyřeší u lidí asi víme každý, ale ono to platí i pro psy. Chystá-li se například váš pes zaútočit na jiného, nekřičte na něj, ale odlákejte jeho pozornost k sobě, nebo k jeho oblíbenému pamlsku.
psa odměňujte: Cokoliv chcete aby váš pes udělal mu spojte s odměnou – jeho oblíbenou pochoutkou. Pes si každou takovou činnost spojí s příjemným zážitkem a po čase již bude reagovat chtěným způsobem i bez odměny.
ve výcviku vytrvejte: Nelze samozřejmě očekávat, že pes zázračně začne předvádět zcela opačné chování než doposud po jednom tréninku! Vytrváte-li však, bude i vám odměnou neuvěřitelně snadno proveditelná a výrazně viditelná změna chování, o které jste si až doposud mysleli, že je právě u vašeho psa zcela nemožná.
hledejte chyby napřed u sebe samého:
Koná váš pes malou či dokonce velkou potřebu doma? A chodíte s ním pravidelně a dostkrát za den na procházky?
Vyvádí váš pes doma nad míru, ničí vše kolem sebe a zdá se nezvladatelný? A má dostatek možností se vyřádit venku, nebo dokonce na cvičáku? Je-li váš pes předurčen ke speciálním účelům (např. lovecký pes), umožňujete mu se této činnosti dostatečně věnovat?
Používáte při výchově svého psa i jiné zásady, nebo vám pomohly právě ty výše uvedené? Napište nám o tom do komentářů pod článkem!
- princip pozitivní motivace: Neučte psa co nemá dělat a netrestejte jej za chyby. Učte psa co chcete aby dělal a za to jej odměňujte!
- nekřičte na psa: To že křik nic nevyřeší u lidí asi víme každý, ale ono to platí i pro psy. Chystá-li se například váš pes zaútočit na jiného, nekřičte na něj, ale odlákejte jeho pozornost k sobě (například zapískáním na píšťalku), nebo k jeho oblíbenému pamlsku.
- psa odměňujte: Cokoliv chcete aby váš pes udělal mu spojte s odměnou – jeho oblíbenou pochoutkou. Pes si každou takovou činnost (např. přiběhnutí k vám místo štěkání na kolemjdoucího psa) spojí s příjemným zážitkem a po čase již bude reagovat chtěným způsobem i bez odměny.
- ve výcviku vytrvejte: Nelze samozřejmě očekávat, že pes zázračně začne předvádět zcela opačné chování než doposud po jednom tréninku! Vytrváte-li však, bude i vám odměnou neuvěřitelně snadno proveditelná a výrazně viditelná změna chování, o které jste si až doposud mysleli, že je právě u vašeho psa zcela nemožná.
- hledejte chyby napřed u sebe samého:
– Koná váš pes malou či dokonce velkou potřebu doma? A chodíte s ním pravidelně a dostkrát za den na procházky?
– Vyvádí váš pes doma nad míru, ničí vše kolem sebe a zdá se nezvladatelný? A má dostatek možností se vyřádit venku, nebo dokonce na cvičáku? Je-li váš pes předurčen ke speciálním účelům (např. lovecký pes), umožňujete mu se této činnosti dostatečně věnovat?
Používáte při výchově svého psa i jiné zásady, nebo vám pomohly právě ty výše uvedené? Napište nám o tom do komentářů pod článkem!