V pátém díle pořadu Buď já nebo pes jsme se od Victorie Stilwell dozvěděli co dělat, když nám náš psí miláček přeroste přes hlavu. Na první pohled se zdá, že bišonek je krásný pejsek připomínající plyšovou hračku, který přece žádnou výchovu nebo výcvik nepotřebuje. Ale opak je pravdou, v každém psím těle se skrývá šelma, ať je velký nebo malý. A pokud neukážeme psovi kde má své místo, může i malý roztomilý pejsek představovat velké problémy. Jestliže psovi jasně neukážeme kde jsou jeho hranice je přesvědčen, že musí vzít velení do svých tlapek a dát smečce jasná pravidla právě on. A dokáže je projevovat velmi razantně.
Malý bišonek si v tomto dílu pořadu Buď já nebo pes dělal doma co chtěl. Byl divoký, honil kočky, ničil poštu, močil kde se mu zachtělo a štěkal při každé příležitosti. Victoria Stilwell naměřila hodnoty hlasitosti tak silné, jako by v bytě pracoval dělník se sbíječkou. Bišonek na procházkách napadal kolemjdoucí a tak s ním panička raději chodila na procházky co nejméně. To vše působilo na partnerský pár velmi negativně, panička se psa snažila omlouvat a krýt jeho prohřešky, partner byl víc a víc přesvědčen o tom, že je to malý hloupý pes. I děti byly odsunuty na vedlejší kolej.
Jaké rady udělila nešťastnému páru Victoria Stilwell?
Pes ničí poštu (pošta se vhazuje otvorem ve dveřích přímo na podlahu v bytě):
- Po vhození pošty do dveřní schránky je nutno nepouštět psa k poště, to znamená stoupnout si mezi dveře a psa a jasným „NE!“ psa odradit od trhání obálek.
- Domluvte se s kamarádem, aby na váš pokyn postupně vhazoval obálky otvorem na poštu, vy pak můžete psa kontrolovat a cvičit žádoucí chování.
Neustálé štěkání:
- Neustálé štěkání většinou pramení z nedostatečného vyžití a stimulace psa. Ten se pak nudí, je neurotický a každý neznámý vjem jej rozčílí. Je potřeba psa učit různé cviky.
- Při hře si pes vybije svou energii a je pak klidnější i v bytě.
- Dlouhé procházky psa unaví a nebude mít energii na nežádoucí chování.
- Při učení povelů psa nekáráme, ale pouze odměňujeme za správné provedení povelu. Pes si to spojí s pozitivním zážitkem a rád provede zadaný povel.
Napadání kolemjdoucích je jistě velmi nepříjemné až nebezpečné. Proto je důležité tento zlozvyk co nejdříve odstranit, abychom si procházku užili s radostí a nemuseli se stresovat při každém zahlédnutí kráčejícího člověka.
- Když problémový pes zahlédne jinou osobu kráčející ve vašem protisměru a bude chtít reagovat, okamžitě se otočte a jděte stejným směrem jako cizí osoba.
- Jakmile vás osoba dostihne, otočte se a jděte opět svým směrem. Toto opakujte při každém možném setkání s protijdoucí osobou. Pes si stačí v klidu zvyknout, že je nablízku cizí osoba a při krátkém míjení nestačí zareagovat negativně.
- Jestliže pes zareaguje klidně, pochvalte jej pamlskem. Pochvala by neměla být příliš bouřlivá, pes nedělá nic výjimečného, chová se přece tak, jak se má dobře vychovaný pes chovat.
Kálení po bytě je neakceptovatelné chování. Jak jej lze jednoduše napravit? Sestavíme si denní harmonogram a poctivě jej dodržujeme. Spokojený pes potřebuje pravidelnost a důslednost.
- Psa krmíme dvakrát denně, kdy mu misku dáváme jen na 20 minut ve stejnou dobu. Co nestihne sníst za zmíněný limit psovi odebereme a další krmení dáváme až navečer, stejným způsobem.
- Pravidelně psa venčíme, rozdělíme si s partnerem či dětmi služby v kolik hodin kdo bude venčit.
- Vymezíme psovi místa kam nesmí, naopak místa kam smí přizpůsobíme tak, aby nám případná nehoda nezpůsobila velké škody.
Nezapomeňte každé žádoucí chování odměnit, posílíte správné pochopení a plnění zadaných povelů. Pozitivním vedení výchovy a výcviku posílíte kladný vztah s vaším psím miláčkem a uklidní se i případné problémovým psem rozbouřené vztahy v rodině.
Napište nám do komentářů pod článkem, jaké máte zkušenosti z výcvikem či s napravováním špatného chování vy.