Máme tu jaro, občas už i teplejší dny a tedy možnost delších procházek s naším psím miláčkem. Položme si však ruku na srdce, kdo z nás svého psa umí za každých okolností přivolat k sobě, nebo zajistit, aby pes zůstal na místě, které mu určíme? Kolik z nás pejskařů umí přerušit nežádoucí chování svého psa, jako je například napadání jiných zvířat, osob, nebo jiné zkratovité jednání? Všechny tyto dovednosti se díky aktivitě Městské policie Praha můžete společně se svým psem naučit zdarma!
Cílem poradny a zprovoznění bezplatné výcvikové školy v rámci Městské policie hlavního města Prahy je oslovit laickou kynologickou veřejnost a vytvořit prostor pro důležitou a velmi často podceňovanou osvětu majitelům psů:
- získáte odborné a praktické informace
- získáte zkušenosti při výchově psa
- zvládnete základní výcvik psa
- naučíte se důležité povely a pokyny, jak zvládnout psa na veřejnosti a volném prostranství
- naučíte se psa ovládat, přivolat k sobě.
Odborný referent kynolog z Útvaru psovodů Městské policie poskytne zájemcům, jak teoretickou osvětu zaměřenou na prezentaci odborných informací, tak praktickou část základní výchovy a výcviku psů. Zcela záměrně se škola nezabývá přípravou ke zkouškám, obrannými prvky a jiným specializovaným výcvikem.
V teoretických lekcích se můžete dozvědět podstatné rady z oblasti předávání informací charakteru socializace psa, jeho výcviku, chování a poučení o základech nervové činnosti. Zároveň se výuka orientuje na chování vůdce psa, jeho sebeovládání, důslednost, vztah ke psům obecně, kontakt s jiným zvířetem, ale i na otázky praktické – např. výstroj apod.
Praktické lekce kynologické poradny:
Základy poslušnosti psa:
Základní stavební kámen celého výcviku spočívá v přivolání psa. Cílem zvládnutí cviku je okamžitá reakce psa za každých okolností a jeho návrat do blízkosti vůdce tak, aby vůdce mohl bez větších obtíží psa ovládat, např. ho zapnout na vodítko.
Základní ovladatelnost:
Při výcviku se učí vůdce i pes základní návyky při běžném pohybu na vodítku. Účelem cviku je respekt pohybu vůdce tak, aby pes nepřekážel v chůzi.
Odložení psa na místě při odchodu vůdce:
V tomto cvičebním prvku jde o krátkodobé odložení psa s úvazem na vodítku. Pes vyčká v jakékoliv poloze na příchod vůdce.
Přerušení nežádoucí činnosti psa:
Tento cvičební prvek má za cíl okamžité přerušení takové činnosti psa, která se neslučuje s danými společenskými nebo čistě zvířecími návyky. Například napadání jiných zvířat, osob, lovecké sklony nebo jiné zkratovité jednání.
Se svými dotazy můžete kontaktovat kynologa z útvaru psovodů písemně na e-mail: Psi.poradna@mppraha.cz, či využít osobního kontaktu od pondělí až do čtvrtku 9.00 – 17.00 hod. a navštívit kynologickou poradnu v Troji.
Provozní doba kynologické poradny:
Pondělí 9:00 - 17:00 hod. Úterý 9:00 - 17:00 hod. Středa 10:00 - 18:00 hod. Čtvrtek 9:00 - 17:00 hod. Pátek 9:00 - 17:00 hod. Sobota 10:00 - 18:00 hod.
Poradna pro majitele psů se nachází v samostatné budově vedle útulku pro opuštěná zvířata v Troji v Praze 8, ulice V Zámcích 56.
Telefonní spojení na kynologickou poradnu: 606 742 794
Dobrý den, moc bych Vás chtěla poprosit o pomoc. 15.9 jsme si přivezli domů šťěňátko jack rusel teriéra,bylo jí necelých 7 týdnů. Hned druhý den co jsme si jí přivezli onemocněla, měla škrkavky, takže pořád zvracela, měla průjem a nechtěla nic jíst.Měli jsme o ní strach takže jsme byli pořád s ní, teda spíš já a teď je na mě strašně závislá.Chci jí naučit na samotu, protože budu muset chodit do práce, ale jakmile jí necham samotnou, tak strašně kňůčí, i když jdu třeba jenom na záchod. Mam strach, že si na samotu nezvykne. Předem Vám moc děkuji za odpověď. Veronika Vodvárková
Dobrý den, nejste první ani poslední, kdo má podobný problém z odloučení nebo ze samoty. Většinou je to z nejistoty psa, zapříčiněné například nedůsledností majitelů, nedostatečnou socializací ve smečce, atd.
Není to zas tak těžké napravit, jen je zapotřebí trpělivost, důslednost a čas na výchovu i výcvik psa. Ve vašem případě je to zatím výchova psa. Je samozřejmě těžké odpovědět takto na dálku, aniž bych viděla vašeho pejska a jeho i vaše chování, ale nabídnu vám alespoň pár základních rad.
1. Pejsek musí mít již od prvních dní nastavená jasná pravidla, a ta po něm musíte důsledně vyžadovat (kam smí a kam ne, zda je přítomen u oběda či nikoli, zda smí na gauč, do postele, zda smí vítat návštěvy, atd). Tato pravidla musí dodržovat a vyžadovat celá rodina, jinak je to pro psa velmi matoucí a pes se necítí jistý. Při nastavování těchto pravidel myslete na to, že je to pes a že tedy žádným zákazem neraníte jeho city, naopak bude mu zcela jasné co smí a co ne.
2. Důležitě jsou také pravidelné procházky a tím pádem únava psa, a to jak po fyzické stránce, tak po stránce psychické. Není nic horšího než znuděný pes, který si vyhledává zábavu sám – demolování zařízení bytu, štěkání nebo kňučení, sebepoškozování. I různé schovávačky hraček a pamlsků po bytě nebo na zahradě jsou dobrá zábava jak pro psa, tak pro majitele. Posiluje se tím zdravý vztah majitel – pes.
3. A teď samotný nácvik na odloučení. V první řadě si musíte ujasnit, že když necháváte psa samotného, není to nic špatného a nijak mu tím neubližujete. Pes z vás nesmí vycítit nejistotu nebo dokonce lítost. Je to přece zcela normální věc odejít z místnosti, proto není nutné žádné zvláštní chování. Při odchodu z místnosti se s ním neloučíte, po příchodu se s ním nevítáte, neutěšujete ho, nedíváte se na něj – žádný oční kontakt. Prostě ho ignorujete.
Nejprve odcházíte jen na pár sekund, zavřete za sebou dveře a ihned se vraťte do místnosti, posaďte se nebo třeba zalijte květiny. Počkejte, až se pes zcela zklidní, nesmí být ani vzrušený z vaší přítomnosti. Po pár minutách zase na chviličku odejděte. Pokud pes začne vyvádět, úplně jej ignorujte, dokud se zcela nezklidní. Pokud je klidný a nevyvádí, nechvalte ho, neudělal nic výjimečného. Po chvíli si se psem můžete zahrát klidnou hru, nebo ho učit nějaký povel, jako je sedni či lehni. Nic náročného ani divokého. Z místnosti neodcházejte bezprostředně po ukončení hry, ale až je pejsek opět zklidněný. Toto cvičení několikrát denně opakujte.
Pokud musíte odejít na delší dobu, kupte psovi hračku naplněnou nějakým pamlskem, sýrem, nebo žvýkací kost, ať se ve vaší nepřítomnosti nenudí. Když pak přijdete domů, hračky postupně schovejte. A opět i po delším odloučením se s pejskem nevítejte dokud se nezklidní, pak jej klidně a bez velkých emocí poplácejte.
Přeji Vám hodně štěstí a radostných chvil s vaším pejskem. Budu ráda, když nám napíšete jak jste zvládli výchovu a výcvik, a zda jste dosáhli nějakých pokroků.
Radka
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jaký máte názor na psí klece.Podle mě to je dobrá věc.Budu si pořizovat štěně a když nebudu nachvili doma budu mít jistotu,že nic nerozkouše nebo neroztrhá.Děkuji
Dobrý den. Mám doma rok a pol starú fenku kríženca Jack Russel teriera po ktorom zdelila nie len sfarbenie ale aj povahu. Máme s nou taký problém, že útočí na ruky ludí, ktorí si ich pri pozdrave podavaju, tiež utočí na ludi, ktorí sa čo i len nejakym spôsobom dotknu jeden druheho. Nie je priliš agresivna pri tom, ale vyskakuje a snaži sa chytiť ruku. Chceli sme ju to odnaučiť tak, že sme si podavali doma ruky a pri tom jej povedali povel nesmieš. A ked posluchla bez reakcie, sme ju odmenili maškrtou. Lenže potom si začala zurivo nahanať svoj chvost. Ako keby si to kompenzovala že nemože skočiť po ruke. Takže teraz buď skoči po ruke alebo si nahana svoj chvost zurivo. aj ked jej niečo zakažeme začne si nahanať svoj chvost zurivo. Taktiež je dosť ustrachana. Ked sa pri nej pohne čo i len listok hned sa zlakne. Na prechádzky s nou chodime na hodinove najmenej a mame za domom pole kde ju aj pustime a drži sa pri nas a bez voditka poslucha na slovo. Psík ovláda základné povely a kedže je dosť aktívna po svojej mamke JRT, tak ju učím rôzne triky. Denne s nou prechadzam povely. Mohli by ste mi prosím poradiť čo mam so psíkom robiť aby neutočila na dotykajucih ludi a pri tom si nenahanala ani svoj chvost? Ďakujem za opoved s pozdravom Jana.
Dobrý den, prosím o radu.
Mám dva slovenské čuvače zatím štěňata / psy, věkový rozdíl je mezi nimi 3 měsíce. Staršímu je 14 měsíců a mladšímu 11 měsíců. Mám v úmyslu jim pořídit kotec na zahradě a nevím jestli je vhodné, aby měli společný , nebo raději každý samostatně. Jsou na sebe zvyklí jako štěňata už od 3 měsíců toho staršího.
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den Martina
Dobrý den, pejsci by si nejpozději v pubertě mohli začít vyjasňovat své pozice, takže by mohl být vhodný jeden kotec, při jehož výstavbě už byste počítali s možností budoucího rozdělení na dvě části.
Dobry den , je dobry napad Si adoptovat 2.roc.pitbula ktery je pry hodny k lidem ale pokousal majiteli druheho psa. A jeste k tomu fenu ? neublizi me ? dekuji moc
Dobrý den, jednou kousnout ještě nemusí znamenat, že jde o problémového psa, záleží za jakých okolností k tomu došlo.
Pro nezkušeného chovatele určitě nedoručujeme začínat s tímto náročným plemenem, navíc když už má za sebou problém, a když s Vámi nevyrůstá od narození.
Když už byste se pro něj přesto rozhodla, doporučujeme Vám zajít si předem mezi jiné psy (nejlépe na cvičák), a za pomoci odborníka posoudit, zda je schopen socializace, nebo zda má skutečně s jinými psy problém.
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o pomoc při výběru plemene psa. Chtěla bych si pořídit štěňátko, ale nemohu se rozhodnout které rasy. Určitě hledám psa malého vzrůstu (čím menší, tím lepší, nejsem zrovna nejsilnější a ráda bych ho někde vzala do náruče). Pejsek bude bydlet v bytě, takže potřebuji, aby nelínal. Dále by neměl být moc uštěkaný, jelikož studuji a občas bych ho ráda s sebou vzala do školy, aby nebyl doma sám. Chtěla bych aktivního a veselého pejska, kterému ale občas nevadí chvilka klidu. Vzhledem ke svým časovým možnostem se mu nebudu moci neustále věnovat. V reálu to znamená, že přes týden ho občas odbudu jen kratším venčením a vynahradím mu to o víkendech a jiných volných dnech delšími procházkami a hraním. Pes pro mě znamená nejlepšího přítele, proto by měl být přátelský a mazlivý. Zatím jsem přemýšlela nad bišonkem a maltézským psíkem, kteří alespoň podle internetu má kritéria splňují. Ale stejně bych raději slyšela názor nějakého odborníka.
Dále bych Vás chtěla poprosit o radu, zda je lepší si pro tento styl života pořídit psa nebo fenu.
Předem Vám moc děkuji za rady.
Dobrý den, děkujeme Vám za pěkně komplexní dotaz :-).
Musím Vás pochválit, že nad výběrem takto důkladně a předem přemýšlíte, o to spokojenější pak Vy i pejsek jistě budete.
Zatím takto po ránu alespoň prvních pár poznámek, co mne napadá:
– Pejsek vyžaduje optimálně 3x denně venčit, u štěněte i častěji. Umíte to zajistit?
– U vyhraných plemen se podívejte na častá vrozená onemocnění a zvažte nákup psa s rodokmenem, kde jsou tato rizika menší.
Dobrý den, s venčením samozřejmě počítám. To, že mám málo času jsem myslela spíše tak, že s ním každý den nebudu moci chodit na dlouhé procházky a trávit hodiny hraním. A někde jsem četla, že např. bišonci jsou občas hodně hyperaktivní a potřebují hodně pozornosti. Takže z toho mám trochu strach. Nechci, aby pejsek nějak strádal. Takže se ptám spíš na povahu těchto dvou ras, neboli který z těchto pejsků by tento styl života zvládal nejlépe. Případně se nebrání doporučení jiné rasy.
Děkuji za Vaší brzkou reakci!
Dobrý den,prosím o radu. Mám křížence Dogu s ovčákem,jsou mu necelé 2 roky..některé povely jsem ho naučila,jenže s ním to trvá strašně dlouho,např.sedni,lehni, furt má jiné starosti než mě. Na jméno poslechne.. Ale to je tak všechno. Vůbec se na nic nesoustředí dělá si jen to co chce..
dodrý den mám problém s naším čtyřletým voříškem poslední dobou nechce chodit ven hlavně ráno a když už vyběhne tak je vidět že venčení bylo akutní.Venku mu nikdo neubližuje tak nevíme proč to dělá děkuji za radu Alena
Dobrý den, moc Vás prosím jak jinak než také o radu. Máme čistokrevného čivaváka 17.týdnů a bohužel to vypadá, že bude velmi dominantní. Máme ještě dvě fenky také čivavy, které jsou velmi mírné a přítulné. Malý Fabio začíná na všechno co se mu nelíbí vrčet. Například, když se musí jít vyvenčit a jemu se to zrovna nehodí nebo nemá náladu a já ho vezmu do náruče, protože po schodech ještě neumí, tak na mě škaredě zavrčí a ještě mi dnes poprvé vyjel po ruce. Tedy po pravdě řečeno u tak malého čtyřměsíčního prďoly mě to hrozně nemile překvapilo. Zatahala jsem ho tedy za kůži na krku a řekla fuj ,ale nevím ,nevím. Prosím myslíte, že by mohl být v dospělosti nějak výjimečně agresivní, když začíná být zlý tak brzy?
maltézák,2 roky,z útulku,na muže dobrý a mne zlý napadá,krmím ho,ale,bojím se.
Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně agresivního jednání u svého psa, téměř 2,5 letého bullterriéra. Je papírový, od chovalelky jsme si ho přivezli, když mu byly cca 4 měsíce. Byl od vždycky dost bázlivý, nechtěl chodit vůbec ven na procházky, což jsme nakonec překonali, pořád se bojí např. velkých aut – popeláři, traktor a pod. K rodině se od mala chová ochranitelsky, např. v autě, když zastavíme a potřebujeme se zeptat na cestu, tak když se někdo přiblíží začne strašně štěkat a pouštět hrůzu. Od mala byl cvičen manželem, základní povely společně docela hezky zvládají. Mě moc neposlouchá. Je hodně mazlivý a přítulný, je to ale pár dní, co se stalo, že když ho pohladím vyjede po mě a už i pokousal. Teď jsem momentálně ve fázi, kdy se bojím i kolem něj projít. Nikdy jsem mu nic zlého neudělala, vždy jsem ho hodně mazlila, což ale bohužel teď jeho výpady skončilo a já nevím co dál. Předem díky za názory! Simona L.
Dobrý den chtěla bych znát váš nazor. Mám 13 letou bordekoliji bolí jí zadní nohy léčí se a zatim chodi běhá bez problému již špatně sliší ale jinak je na její věk vytální. Bylo my nabídnuto štěně ale nevim jesli by to pro ní bylo dobré Před měsícem nám zemřela psí slečna také jí bylo 13 let. pejsek to snáší bobře. Tak nevím zda jí štěně bude motivovat a nebo otravovat .Možná by štěnátku pomohla bje velice klidná mazlivá ale zároven nechci aby si myslela ze je odstrkována. Děkuji za odpověd Kožíšková
Dobrý den, pokud dokážete zajistit vaší starší fence klid, když bude potřebovat, tak v tom nevidím problém. Ovšem pokud se bude její zdravotní stav zhoršovat, počítejte s tím, že nebude už moct chodit na dlouhé procházky. Ale štěně – mladý pes bude vyžadovat pozornost a zaměstnání. Tak bych se spíš zamyslela nad tím, jestli dokážete oběma dát co potřebují. Kde bude starší pes, když vy půjdete na výlet, cvičit….
Jinak se dost často stává, že mladé štěně vtáhne zpět do „života“ staršího psa, hlavně po psychické stránce.
Určitě to dobře promyslete. Zhodnoťte si jaký je váš denní rytmus nyní a jestli ho dokážete zachovat i po příchodu prcka. A na druhou stranu, jestli budete schopná se naplno věnovat štěněti. Protože co do něj vložíte nyní, to se vám v dospělosti vrátí. Hodně štěstí.
Děkuji za odpověd počkam chci dopřát mé psí kamaradce klidné stáří a vratit jí to co promne dělala