Dobrman byl vyšlechtěn v Německu v 19. století F. Louisem Dobermannem. Plemeno vzniklo křížením rotvajlera, německého pinče, anglického greyhounda, výmarského ohaře a manchesterského teriéra. Je to velmi inteligentní, energický a spolehlivý středně velký pracovní pes. V současnosti se používá jako služební pes u policie a u armády. Můžeme jej vidět i při pomoci vyprošťování lidí ze sutin nebo při zemětřeseních, dobrman zvládá i záchranu tonoucích. Při důsledném vedení se hodí i do rodiny jako společník, který zbožňuje děti.
CHARAKTERISTIKA
1) Zařazení
Dobrman se řadí se mezi pinče a knírače.
2) Vzhled
Dobrman má velmi elegantní postavu – jeho krk je štíhlý, přitom ale velmi dobře osvalený, hlava je nesena vysoko. Dobrmanova srst je lesklá a hladká, tlapky jsou malé, avšak velmi stabilní, umožňující rychlý pohyb.
Uši dobrmanů byly dříve kupírovány, ocasy jsou již v mládí zkracovány. Kupírování uší je v České republice zakázáno od roku 2004 zákonem 77/2004 Sb.
3) Velikost
Výška v kohoutku: fena 63 až 68 cm, pes 68 až 72 cm.
Hmotnost: fena 32 až 35 kg, pes 40 až 45 kg.
4) Srst a barva
Srst má dobrman hladkou a lesklou, tvrdou a hustou bez podsady. Barva srsti je černá s pálením nebo hnědá s pálením. Bílá barva je u dobrmana nepřípustná.
Péče o srst není náročná, dobrmana stačí jedou týdně přetřít jelenicí. V období línání je péče častější.
Dobrman může být chován celeročně venku, jeho bouda ale musí být kvalitně zateplena.
5) Povaha
Dobrman má temperamentní, přátelskou a přítulnou povahu, miluje děti. Neměl by být nejistý až bojácný či přehnaně ostrý. Při správném vedení je dobře ovladatelný. Agresivita se u dobrmana netoleruje vůbec. Je dobré brát psa často domů a trávit s ním co nejvíce času. Dobrman nemá rád dlouhé odloučení, je závislý na svém pánovi, kterého bezmezně miluje.
6) Věk a zdraví
Dobrmani se obvykle dožívají až 12 let. Není výjímkou i 14-15 lelé zvíře.
V současné době je plemeno zatíženo srdečním onemocněním nazývaným kardiomyopatie. Je to onemocnění srdce, které je pak postiženo různými defekty. Toto onemocnění může dobrman získat během života, nebo se s ním již narodit. Onemocnění je neléčitelné a vede k předčasnému úhynu kolem 2 až 4 let věku psa. Někdy se kardiomyopatie může projevit až o několik let později. Bohužel se k tomuto onemocnění u dobrmanů neeviduje žádná statistika.
Také dysplazie kyčelních kloubů patří mezi vážná onemocnění dobrmanů. Dysplazie není vrozené ale dědičná, pes jí získává od jednoho nebo od obou rodičů, nebo i od prarodičů. Tato choroba se projeví až během růstu. Můžeme ji ovlivnit kvalitou krmiva nebo zatížením psa ve vývoji. Proto s malým štěnětem nepodnikáme dlouhé procházky, neměl by běhat vedle kola, štěněti dobrmana neprospívá ani častá chůze se schodů. Zvířata zatížená vysokým stupněm dysplazie by měla být vyřazena z chovu.
Dobrman je impozantní a respekt vzbuzující plemeno. Nehodí se však pro každého. Proto by se každý zájemce o jeho chov měl předem zodpovědně zamyslet, jestli tohoto temperamentního psa zvládne a zda dobrmanovi nabídne pracovní či sportovní vyžití, které tento nádherný pes ke svému spokojenému a šťastnému životu potřebuje.
Napište nám do komentářů pod článkem, jaké máte zkušenosti nebo zážitky se svým psím kamarádem.