Jde o jedno ze základních a nejpůvodnějších, dodnes existujících plemen. Psi podobných plemeni Basenji původně vznikli z dávných polodivokých vlasatých psů, tzv. Šensiů, kteří žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. V polovině 19. století toto zapomenuté plemeno oživili badatelé v jižním Súdánu a v Kongu. V Kongu se Basenji využívali jako lovečtí psi, sloužící k nahánení zvěře do sítí. Basenji se proslavil tím že neumí štěkat, i když pro vyjádření svých potřeb vydává různé zvuky.
CHARAKTERISTIKA
1) Zařazení
FCI V. – Špicové a primitivní typy.
Sekce 6 – Primitivní plemeno.
2) Vzhled
Basenji působí velmi aristokratickým a elegantním dojmem. Je to středně velký, lehký pes s vyváženou stavbou těla, vysokýma a rovnýma nohama. Uši má přirozeně vztyčené, hlava je plochá a na čele se tvoří vrásky. Ocas má Basenji jednou nebo dvakrát zatočený nad hřbetem.
3) Velikost
výška v kohoutku: fena 40 cm, pes 43 cm
váha: fena 9,5 kg, pes 11 kg
4) Srst a barva
Basenji má krátkou, hustou a velmi jemnou srst.
Barva srsti může být černá, červená nebo žíhaná, ale vždy s bílými znaky na hrudi, tlapkách a konečku ocasu.
5) Povaha
V dnešní době se Basenji chová jako domácí společník nebo jako lovecký pes. Je to nezávislý, tichý a lehce tvrdohlavý pes. Nečekejte od něj bezhlavou poslušnost, ale při správném vedení je to milý a společenský pes, kterého můžeme naučit agility nebo jiným psím sportům. Mezi jeho zajímavosti patří zejména to že neštěká a že jeho srst není cítit bežným psím pachem. Basenji nemá moc rád vodu a špatné počasí. Olizuje se téměř jako kočka a má rád zelenou stravu, která by měla být jeho každodenní součástí. Miluje děti a svou rodinu. K cizím lidem je zdrženlivý a i přes svůj jemný vzhled dokáže bránit své území velmi odhodlaně.
6) Věk a zdraví
Basenji se dožívá až 12 – ti let, ale není neobvyklé vidět i spokojeného 14-ti až 15-ti letého psa
Feny plemene Basenji hárají jednou ročně.
V dostupné literatuře je uváděno, že má Basenji dispozice k onemocnění zvané Fanconiho syndrom. Je to nemoc ledvin u které nesprávně fungují vývodné kanálky, což má za následek nestrávení některých látek. Tyto důležité látky jsou odváděny močí z organismu ven a pes je pak o tyto k životu nezbytné látky ochuzen. Ledviny jsou stále více namáhány, až dojde k jejich úplnému selhání.
Příznaky: časté a objemné močení, dehydratace, ubývání na váze, úbytek vápníku a fosforu.
Léčba: účinná léčba neexistuje, aktuálně dostupné léky pouze zpomalí proces nemoci, která končí smrtí psa.
Zdroj cs.wikipedia.org
Napište nám do komentářů pod článkem, jaké máte zkušenosti nebo zážitky s tímto impozantním plemenem.