Bulteriér byl vyšlechtěn v Anglii Jamesem Hinksem v Birminghamu v 19. století zkřížením anglického buldoka a bílého anglického teriéra. Vzniklo plemeno plné odhodlání a urputnosti, vhodné právě pro psí zápasy, kterými byla tehdejší společnost přímo posedlá. Dokonce i vznešené dámy sázely na bojující a zvířata. Některým bulteriérům se poštěstilo a místo boje se svými souputníky byli strážci a ochránci svých pánů. Bulteriér prošel dlouhou cestou a spoustou změn aby dosáhl vzhledu a povahy Bulteriéra, kterého známe dnes. Současný bulteriér je spíše domácím společníkem, občas je potkáme v nemocnicích nebo různých zdravotnických zařízeních při canisterapii. Někteří jedinci se objevují u myslivců. Díky jeho nepříliš dobré pověsti není nekontrolovatelně množen a i proto je jeho úroveň chovu u nás na vyšší úrovni.
CHARAKTERISTIKA
1) Zařazení
FCI XI – skupina 3 teriéři, sekce 3 teriéři typu bull
bez pracovních zkoušek
2) Vzhled
Typický rys bulteriéra je klabonosá hlava vejčitého tvaru se vzpřímenýma ušima a malýma trojúhelníkovýma očima. Silný krk spojuje hlavu se svalnatým mohutným tělem a krátkýma rovnýma nohama. Celkově působí bulteriér vyváženým a odhodlaným dojmem. Volnou kůži nenajdeme nikde po těle psa.
3) Velikost
výška v kohoutku: miniaturní bulteriér 25 až 35 cm
anglický bulteriér 53 až 56 cm
váha: miniaturní bulteriér 11 až 15 kg
anglický bulteriér 24 až 30 kg
4) Srst a barva
Srst je krátká lesklá na omak však drsná. Zcela přiléhá k tělu.
Barva srsti je od bílé přes žlutohnědou až po černou. Vidět můžeme zcela běžně i žíhané variety nebo vícebarevné jedince. Nežádoucí je zbarvení modré a jantarové.
5) Povaha
Bulteriér je temperamentní tvrdohlavý avšak výcviku více než přístupný. K lidem se chová přátelsky, svého majitele miluje a s dětmi rád skotačí. Avšak bychom neměli propadnout mylné iluzi a nenecháváme psa nikdy s dětmi o samotě – stejně tak jako u jiných plemen. Rád ukazuje svou dominanci nad ostatními psi, proto je nutná brzká socializace s ostatními psi a jinými zvířaty. Je vhodné provozovat se svým psíkem nějaký psí sport, vybije si svou nahromaděnou energii.
6) Věk a zdraví
Bulteriér se dožívá 10 až 12 let.
V literatuře se uvádí, že bulteriéři jsou náchylní na onemocnění ledvin, srdce a trpí kožními chorobami.
Nedostatečná funkce ledvin: příčinou může být vrozená vada nebo chybná reakce imunitního systému. U fen se může objevit při zanedbání zánětu dělohy nebo neléčeného ucpání močových cest.
Bulteriéři často trpí plísněmi a kožními infekcemi, jejich léčba je většinou velmi zdlouhavá a často se neustále vrací. Dalším vážným onemocněním je vrozená vada srdce – dysplasie mitrální chlopně nebo stenosa aorty. Pes z ničeho nic omdlí, není na místě toto podceňovat, ale okamžitě navštívit veterináře.
Bulteriér je netypické ale jistě velmi zajímavé plemeno. Napište nám do komentářů pod článkem, jaké máte zkušenosti nebo zážitky vy s tímto impozantním plemenem.