Starším manželům se synem zemřel labradorský retrívr na rakovinu a oni měli dojem, že onemocněl protože mu neposkytli patřičnou péči. Takže po pořízení dvou psích bratrů, taktéž labradorských retrívrů se rozhodli, že jim dopřejí maximální péči. Ve své milující zaslepenosti dovolili psům úplně všechno bez jakýchkoli pravidel a řádu. Vařili jim vybrané pochoutky jako jsou steaky, pekli jim telecí kyty a jiné gurmánské speciality. Hotové maso psům chladili fénem na poživatelnou teplotu, aby psi nemuseli dlouho čekat, než jim pochoutky vychladnou. Psi vážili již 50 kil každý, když se majitelé těchto nezvladatelných ďáblíků rozhodli zavolat na pomoc Victorii Stilwell z pořadu Buď já nebo pes.
Rodina sama jedla hotová jídla koupená v supermarketu, jen si je ohřáli v mikrovlnné troubě a bylo uvařeno. Psí bratři rodinu téměř zruinovali, mimo jiné se jen kvůli problémům s nimi rodina již několikrát stěhovala.
Dalším problémem bylo venčení, oba psi jsou totiž zcela neovladatelní. Začíná to už doma při uvazování obojků a vodítek, kdy psi začnou běsnit a divočit. Majitelé si pevně uváží vodítka k ruce a mohou vyrazit na procházku a to doslova. Psi totiž vystřelí ze dveří jako střely a pádí vstříc novým zážitkům. Na procházkách zuřivě napadají ostatní psy a majitelé na ně evidentně nestačí. Toto agresivní chování začne jeden z bratrů, který byl v mládí několikrát napaden jiným psem.
Aby majitelé mohli psy alespoň občas pustit z vodítka, pronajali si oplocený pozemek, který byl navíc obehnán elektrickým drátem. Před puštěním psů majitelé nejprve obejdou plot a zkontrolují, zda v něm není díra. Vybavení vysílačkami si rodiče se synem rozdělí si území a domlouvají se kam který pes běží, aby případně mohli zasáhnout. Celá „procházka“ je v duchu velkého chaosu a stresu majitelů, kteří ho přenášejí na své psy. A co jejich syn? Ten se cítí odstrčený a tráví volný čas raději pouze s počítačem, zavřený ve svém pokoji.
Někdy naše láska ke psům může nadělat spíše škodu než užitek. Mnohdy si majitelé myslí, že když dají psu volnost bez omezení, že mu tím dokazují jak moc ho milují. Ale většinou je opak pravdou, pes začne byt nezvladatelný, dělá si co chce a v horším případě začne terorizovat svou rodinu v domnění, že on musí převzít vedení smečky. Co dělat abychom naše láska ke psím kamarádům nepřerostla v domácí teror?
Krmení psů:
- pes dostává pouze psí stravu
- přechod na psí stravu by měl být postupný, přidáváme po malých dávkách až do úplné výměny
- pes zásadně obdrží svou stravu až po lidech
- pes musí dostávat krmnou dávku rozdělenou na snídani a večeři, a pouze v odměřeném množství určeném pro dané plemeno
Procházky a ovladatelnost na vodítku:
- Začneme s tréninkem už doma, kde v klidu nasadíme psovi obojek. Protože víme, že se psem ven opravdu nejdeme, budeme vnitřně klidní a nebudeme tak naši nervozitu přenášet na psa.
- Psovi obojek chvíli necháme a pak mu jej sundáme. Opakujeme několikrát denně.
- Na procházku pořídíme psovi speciální ovládací obojek, kterému se říká HALTI. Je to taková psí ohlávka, která ovládá pohyb hlavy psa a tím celého těla. Pes se nerozdivočí a nemůže nás táhnout na vodítku jak se mu zlíbí.
- Nestresujeme psa svým nervózním chováním, nevydáváme zmatené povely.
- Na psa zbytečně nemluvíme, spíše ho kontrolujeme.
Útočení a napadání jiných psů:
- nejprve bychom měli mít alespoň částečně zvládnuté ovládání na vodítku
- jakmile se náš pes podívá na cizího psa, přesměrujeme jeho pozornost na sebe pamlskem nebo oblíbenou hračkou
- nezabírá-li pamlsek, postavíme se mezi psy a zabráníme tak vizuálnímu kontaktu
- takto trénujeme nejprve se vzdáleným psem, který nesměřuje na naši stranu
- později trénujeme stejným způsobem s míjejícím psem na protějším chodníku
- snažíme se najít v okolí mírného psa, se kterým budeme trénovat postupné přibližování a potom i souběžnou chůzi
- je velmi důležité, aby byl pes za každé správné chování odměněn
Majitelé postupně získali jistotu v ovládání svých psů a již po 14 dnech byly vidět velké pokroky. Se psy na procházce byli majitelé klidnější a psi postupně získávali své jasné místo „ve smečce“.
Máte doma nezvladatelnou smečku psů a dělají vám ze života peklo? Nic není ztraceno, správnou a důslednou výchovou a přístupem se dají i starší psi napravit. Přejeme všem majitelům psích miláčků hodně společných radostných zážitků. Napište nám o svých zkušenostech do komentářů pod článkem.