Plemeno anglického buldoka působí dojmem rezervovaného, důstojného starého bankéře :-). Ale v dnešním článku si řekneme o zvrhlém sexuálně neuspokojeném psisku. Je to mladý samec anglického buldoka, který ze všeho nejraději obskakuje členy své rodiny a dokonce i každou příchozí návštěvu. Mezi návštěvami si vybral svého favorita, souseda a kamaráda z vedlejšího domu. Jakmile se kamarád objeví, okamžitě nastoupí chlípný buldok. Mezi jeho další nešvary patří agresivní napadání dětských členů rodiny. Dokonce to došlo tak daleko, že jednomu z chlapců prokousl nos. Chlapec před ním utíká a snaží se psa raději nepotkat, ale v jednom bytě je to hodně těžké. Takovéto chování je hodně nebezpečné. Nevychovaný buldok se také klidně vymočí a vykálí do postele svých pánů nebo bez známek provinění počůrá nábytek. A mezi poslední zásadní problém patří nechuť psa vycházet z domu na procházku.
Co můžeme udělat k napravení všech jeho špatných návyků?
Sexuální obtěžování:
Většinou je to projev dominance psa.
- Prvním z možných řešení je zvolit si jeden zákazový povel, který bude používat celá rodina. Okamžitě při sexuálním obtěžování vyslovte zákazový povel a otočte se k psovi zády. Pokud to nepomůže, odejděte z místnosti, nebo z místnosti vykažte psa. Po splnění zákazu musí následovat okamžitá pochvala. Sexuální obtěžování je těžké psa odnaučit, ale při důslednosti se výsledky dostaví poměrně rychle. Korektní chování psa je potřeba stále upevňovat pochvalou nebo pamlskem.
- Podpořením zákazového povelu je použití hlasitého nezvyklého zvuku – např. bouchnutí dvěma pokličkami o sebe. Tyto zvuky by měla dělat osoba, která není obtěžovaná psem. Pes si nesmí spojit osobu s nepříjemným zvukem, proto se na psa tato osoba nedívá.
- Pro zklidnění psa najdeme odpovídající fyzickou zátěž danému plemeni, v případě buldoka je výborná hydroterapie, což je plavání psa v bazénu proti proudu pod dozorem plavčíka. Samozřejmě si zvolíme takový psí sport, který se hodí právě pro našeho psa.
- Přinejhorším pomůže psa zklidnit kastrace, ale muži – páníčci psa to někdy hodně těžce nesou (jako by kastrovali jeho samotného), a ke kastraci nedají souhlas.
Nechuť psa k procházkám:
- pes si musí spojit procházku s něčím příjemným
- nenuťte a netahejte psa z domu násilím
- nepoužívejte stahovací nebo ostnatý obojek
- pomaličku lákejte psa krůček po krůčku ke vstupním dveřím a vždy ho odměňte – i za malý krůček
- jakmile se nám podaří psa vylákat před dům, musíme zajistit aby ho nic nevylekalo a měl tuto zkušenost spojenou pouze s pozitivními zážitky (např. hry)
- první procházky omezíme na krátkou dobu a postupně je prodlužujeme
Močení a kálení psa v bytě:
Souvisí s nechozením psa ven z bytu.
- Omezíme neustálý přístup psa k potravě a krmíme jej ráno 30 minut, poté misku odebereme a další krmení psovi dáme až navečer opět jen 30 minut. Pes si navykne na pravidelný režim a vy budete mít přehled kdy psa venčit.
- Sledujeme pohyb psa po bytě a jakmile si začne hledat místo nebo očichávat nábytek, okamžitě jej vyvedeme před dům.
- Jakmile se pes venku vyčurá, vesele psa pochválíme a odměníme.
- Jestliže se psovi podaří udělat loužičku doma, rozhodně mu nenamáčíme čumák do jeho moči.
- Pokud psa přistihneme při činu, okamžitě jej pokáráme a vyvedeme před dům, pokud tam svou potřebu dokončí, opět radostně pochválíme.
Agresivita k dětským členům rodiny:
Pes projevuje svou nadřazenost nad dětmi a dává tím najevo, že on je na vyšším stupni hierarchického žebříčku.
- Děti si musí přestat psa všímat.
- V přítomnosti psa se pohybují pomalu a bez velkých gest rukama.
- Pes je v přítomností dětí odměňován – jakmile přijde dítě do místnosti, pes dostane pamlsek. Několikrát tento příchod opakujte, aby si pes pamlsek spojil s příchodem dítěte.
- Při pokusu o útok se napadená osoba otočí zády čelem k psovi a překříží ruce na prsou.
- Postupně může i malý člen rodiny odměnit psa za splnění úkolu. Dítě psa nikdy nesmí trestat!
Na závěr: V rodině je potřeba sjednotit pohled na výchovu psa, není možné aby jeden člen rodiny psovi dovolil to, co jiný psovi zakazuje. Potom by bylo naše snažení zbytečné a pes by byl jenom o to více zmatený. Problémy, které jsou popsány v tomto článku jsou jistě závažné a při jejich zlehčování nebo neřešení mohou mnohdy rozdělit rodinu. Při důsledném dodržování všech pravidel se však výrazné výsledky mohou dostavit již po 14 dnech.
Máte-li další zajímavé zkušenosti s odnaučováním psích zlozvyků, napište nám o tom do komentářů pod článkem.
Dobrý den,
popisované nešvary AB se zcela jistě hodí na mnoho plemen, ale ve svém životě s buldoky jsem nic takového nikdy nezaznamenala a ani majitelé našich miminek.
Myslím, že první část socializace je vždy na chovateli a budoucí majitel si může vybrat, zda si vezme štěně socializované, učené čistotě / pravidelné venčení chovatelem, naučeno na samostatné počkání, na pravidelnou stravu, na čas hry, mazlení a všechny zvuky „života“/ nebo si vezme laciné štěně z bedny, klece, kotce, které nemá sociální návyky a o čistotě nemůže být řeč..Vím o čem píši, sama jsem si s takovým štěnětem i starším pejskem musela poradit. Nebyla to agresivita, ale naopak veliká bojácnost, která vy mohla v agresi narůst.
Neříkám, že je vše bílé nebo černé, je také na novém majiteli, aby v práci chovatele pokračoval a pejska dál učil…stejně tak, jako dítě…nikdo neumí vše hned a je na nás, zda bude náš pejsek k radosti nebo jen pro starosti, což zcela jistě nechceme, když si jedeme pro krásné a vysněné štěně.
Přeji všem mnoho radosti s pejsky. Andrea Lescheová
Já mám křížence borderkolie – neví se s čím – je z útulku. Mám ho jen pár dní ale jeho obtěžování jak mě tak jiných psů – z největší část jsou to jorkšíři, on je střední plemeno – už začíná být velice nepříjemné. Pohybu má dost, netrestám jej fyziocky ale jakmile to udělá řeknu fuj a zavřu jej do pokoje cca na 5 minut. Pak ho pustím a pokud to udělá znovu jde zase do pokoje. Musím uznat že výsledky to má výborné ale to jen pokud se týče mě. Teď už to zkouší jen jednou denně ale na jorkšíry je totálněvysazenej a je to ostuda jít s ním do města. Už nevím co s tím.
Dobrý den,
je super, že již jste svou trpělivostí téměř dosáhla první mety, zkuste ještě vytrvat, ta dlouholetá psí láska pak jistě stojí za to! 🙂
Na procházce zkuste nebýt předem (či při spatření jorkšíra ;-)) nervózní, a nasaďte správnou vyrovnanou a sebevědomou chůzi ala Cesar Millan :-)).
Někdy bohužel problémové chování psa (nevědomě) vyvolávají sami jeho páníčci, například svým stresem, který nemusí být vidět, ale pes ho vnímá.
Když už u Vašeho psa na procházce spatříte počátek možného problému, okamžitě jej otočte od zdroje (jorkšíra ;-)), zklidněte (například bezbolestným přitisknutím k zemi), a pusťte jej až je zklidněný, a když je jorkšír v dáli.
Čím méně bude Váš pes rozrušený, nebo čím dříve se zklidní, tím dříve jej budete moci začít uvolňovat se sevření (i když ještě jorkšír nebude zcela z dohledu).